Bezpieczne ferie

Dużymi krokami zbliżają się ferie zimowe, więc czas przedstawić kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa, którymi powinniśmy się kierować w tym okresie, aby zapobiec cyklicznie powtarzającym się każdej zimy tragediom.

Przypominamy, że każdy zarówno rodzic, jak tez nauczyciel czy wychowawca ale też i sam przewoźnik może zwrócić się z prośbą do Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie o kontrolę kierowcy jak również autokaru przed podróżą. Funkcjonariusze skontrolują stan psychofizyczny, uprawnienia kierowcy, jego stan trzeźwości oraz stan techniczny pojazdu. Kontrole odbywają się przed siedzibą Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie przy ulicy Kościelnej 3 po wcześniejszym zgłoszeniu potrzeby kontroli. Zgłoszenia można dokonać telefonicznie: pod numer 47 72 45 204 bądź mailowo: kpp.piaseczno-wrd@ksp.policja.gov.pl

Oto kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa, które pozwolą podczas ferii zimowych zdrowo i radośnie spędzić czas na świeżym powietrzu:

  1. Nie zjeżdżajcie na sankach z pagórków znajdujących się przy drogach, rzekach, jeziorach – nadjeżdżający samochód może nie zdążyć zahamować lub możecie wpaść do wody.
  2. Teren do zjazdów wybierajcie bez krzaków, kamieni i nierówności – w innym wypadku grozi to wywrotką.
  3. W czasie zjeżdżania zachowujcie bezpieczną odległość między sankami.
  4. Nie chodźcie po torze saneczkowym, gdy inni po nim jeżdżą.
  5. Nie doczepiajcie sanek do samochodów, a kulig organizujcie tylko pod nadzorem osób dorosłych.
  6. Rzucając się śnieżkami nie łączcie miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamieniami oraz nie celujcie w twarz drugiej osoby – możecie zrobić jej krzywdę.
  7. Nie rzucajcie śnieżkami w przejeżdżające pojazdy – może to spowodować wypadek.
  8. Nie wchodźcie na lód zamarzniętych jezior i rzek – to może grozić wypadkiem.
    Zachęcamy również do zapoznania się z e-podręcznikiem Załamanie lodu i pomoc osobom tonącym oraz poradnikiem Bezpieczeństwo na lodzie.
  9. Ślizgajcie się zawsze w miejscach bezpiecznych i do tego przeznaczonych – nie róbcie tego na chodniku – to zagrożenie dla wszystkich, łatwo złamać nogę czy rękę.
  10. Zwisające z dachów i drzew sople mogą być zagrożeniem, lepiej nie podchodzić zbyt blisko, nie próbuj ich strącać.
  11. Idąc w pobliżu drogi zachowujcie szczególną ostrożność, gdyż w zimie droga hamowania pojazdów jest znacznie dłuższa, a kierowcy mają gorszą widoczność.
  12. Nie przebiegajcie przez ulicę, nie przechodźcie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych. Bądźcie zawsze widoczni na drodze – noście przy ubraniu/plecaku elementy odblaskowe, bo w okresie jesienno – zimowym wcześniej zapada zmrok.

Pamiętaj!

  1. Zawsze wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów i torów kolejowych.
  2. Zawsze informuj rodziców lub opiekunów o tym gdzie i z kim będziesz przebywać.
  3. Wracaj do domu o ustalonej porze – jeszcze przed zapadnięciem zmroku.
  4. Nie ufaj osobom obcym, nie przyjmuj od nich słodyczy, prezentów, nie oddalaj się z nimi z miejsca zabawy, nie wpuszczaj ich do swojego mieszkania.
  5. Unikaj kontaktu z bezpańskimi psami.
  6. Idąc na spacer koniecznie zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy, by w nagłych przypadkach zaalarmować odpowiednie służby.
  7. Gdy znajdziesz się w sytuacji zagrożenia lub zauważysz niebezpieczną sytuację natychmiast zadzwoń:
  • Policja nr tel. 997,
  • Straż Pożarna nr tel. 998,
  • Pogotowie Ratunkowe nr tel. 999
    lub numer alarmowy nr tel. 112

Zachowanie w górach

  1. Jeżeli wychodzisz w góry, oceń realnie swoje możliwości i umiejętności.
  2. Zadbaj o odpowiednie wyposażenie i wysłuchaj komunikatów o warunkach atmosferycznych.
  3. Poinformuj najbliższych, gdzie i z kim się wybierasz.
  4. Pamiętaj o tym, aby wychodząc z domu ubrać się „na cebulkę”.

Jeżeli decydujesz się wysłać swoje dziecko na wyjazd zorganizowany, sprawdź dokładnie jego organizatora. Upewnij się, czy wyjazd jest zgłoszony do kuratorium oświaty. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Przeczytaj także