Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla 12-13 latków.

CO TO JEST HPV?

HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego (human papillomavirus), to powszechne zakażenie, na które wszyscy jesteśmy lub będziemy narażeni. Z punktu widzenia zagrożenia chorobotwórczego dla człowieka największą rolę odgrywają tzw. anogenitalne genotypy HPV. Zaliczane są do najczęściej występujących u człowieka infekcji przenoszonych drogą kontaktów płciowych. Szacuje się, że może dotyczyć nawet 80% aktywnych seksualnie.

Rocznie na świecie dochodzi do ok. 300 mln nowych zakażeń HPV u ludzi, które w ogromnej większości są bezobjawowe, nie wywołują żadnych zmian chorobowych i ulegają samowyleczeniu.

Ryzyko zetknięcia się z zakażeniem wirusem oceniane jest na kilka do kilkudziesięciu procent w ciągu życia człowieka, w zależności od regionu geograficznego. Zakażenia są przenoszone przez osoby obojga płci. Do zakażeń HPV dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Układ odpornościowy u większości zakażonych eliminuje wirusa w ciągu kilku lat, jednak u kilku, kilkunastu procent może dojść do rozwoju zmian chorobowych różnych narządów.

Związek pomiędzy zakażeniem wirusem HPV a rozwojem nowotworów został potwierdzony wiele lat temu – za jego odkrycie niemiecki wirusolog prof. Herald zur Hausen otrzymał w 2008 r. Nagrodę Nobla. Zakażenie wirusem HPV może powodować kilka rodzajów nowotworów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Zakażenia HPV mogą wywoływać nowotwory złośliwe, tj.:

  • raka szyjki macicy,
  • pochwy,
  • odbytu,
  • sromu,
  • prącia,
  • gardła.

Rak szyjki macicy jest czwartym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet na świecie. Każdego roku umiera ponad 340 000 kobiet, a liczba nowych przypadków oceniana jest na ponad 600 000. Ponad 80% wszystkich zachorowań występuje w krajach rozwijających się. W Polsce każdego roku prawie 3000 kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy.

PROFILAKTYKA – SZCZEPIENIA

Szczepienia przeciw HPV należą do działań profilaktycznych i są dotąd najwyższą znaną formą ochrony przed zakażeniami wirusem brodawczaka ludzkiego. Bezpieczeństwo szczepionek przeciw HPV jest dokładnie monitorowane od 2006 roku, kiedy wprowadzono na rynek pierwszą z nich. Na świecie podano już kilkaset milionów dawek szczepionek przeciw HPV. Mocne dowody naukowe potwierdzają bardzo dobry profil bezpieczeństwa szczepionek przeciw HPV. Badań jest tak dużo, że można wręcz powiedzieć, że szczepionki przeciw HPV należą do najwnikliwiej przebadanych pod względem bezpieczeństwa preparatów szczepionkowych.

Bezpieczeństwo szczepień zostało wielokrotnie potwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia i organy nadzorujące bezpieczeństwo leków.

Wg badań szczepionki przeciw HPV są również dobrze tolerowane. Występuje niewiele działań niepożądanych, tj. ból w miejscu wstrzyknięcia, zaczerwienienie, obrzęk, zmęczenie, ból głowy i mięśni. 

Z uwagi na fakt, że do zakażenia HPV dochodzi głównie drogą płciową, najlepiej wykonać szczepienie jeszcze przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Wiek 12 i 13 lat jest optymalny do szczepienia HPV, ponieważ umożliwia on wykonanie szczepienia zanim dojdzie do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Co ważne, w tym wieku wystarczy podać tylko dwie dawki szczepienia zamiast trzech, jak to ma miejsce u osób w wieku 15 lat i starszych.

Szczepionka jest BEZPŁATNA dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Możesz zapisać dziecko w swojej poradni POZ, przez Internetowe Konto Pacjenta oraz aplikację mojeIKP lub przez infolinię +48 800 100 101 (7 dni w tygodniu od godz. 8:00-18:00).

Młodzi dorośli mogą również odnieść korzyści ze szczepienia. Doświadczenia krajów, gdzie od lat stosowane są programy szczepień przeciw HPV wskazują, że odnotowano ponad 90% skuteczność w zapobieganiu przetrwałym zakażeniom HPV, stanom przedrakowym szyjki macicy, pochwy i sromu oraz kłykcinom u kobiet oraz stanom przedrakowym prącia, odbytu i kłykcinom u mężczyzn.

RODZAJE SZCZEPIONEK

Są to rekombinowane szczepionki zawierające wysokooczyszczone cząsteczki wirusopodobne, przy czym nie zawierają wirusowego DNA, dzięki czemu nie mogą zakazić człowieka, namnażać się, ani też wywoływać choroby. Różnią się ilością typów wirusa brodawczaka ludzkiego, przed którymi chronią zaszczepione osoby.

Szczepionka 2-walentna to szczepionka przeciwko dwóm typom wirusa HPV: 16 i 18. Zapobiega wystąpieniu zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu oraz rakowi szyjki macicy i rakowi odbytu związanych z onkogennymi typami HPV.

Natomiast szczepionka 9-walentna to szczepionka przeciwko dziewięciu typom wirusa brodawczaka ludzkiego, a mianowicie: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. Szczepionka chroni przed zmianami przednowotworowymi narządów płciowych i odbytu, rakiem szyjki macicy, rakiem odbytu oraz dodatkowo chroni przed wystąpieniem brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych) związanych przyczynowo z zakażeniem określonymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego.

Co zyskują nasze dzieci dzięki szczepieniom przeciw HPV?

Dzięki szczepieniu przeciwko HPV, dzieci zyskują bezcenną profilaktykę chorób nowotworowych. Przez szczepienie zapobiegamy wystąpieniu chorób nowotworowych i nie musimy mierzyć się z ich konsekwencjami. Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych na świecie nowotworów u kobiet, a wczesne zapobieganie zakażeniom HPV poprzez szczepienie, stanowi bardzo istotny element profilaktyki pierwotnej raka szyjki macicy.

Przeczytaj także