Kwiecień – miesiącem pamięci narodowej

Kwiecień to miesiąc pamięci narodowej. W tym wiosennym miesiącu miało miejsce wiele ważnych, często dramatycznych wydarzeń z historii Polski. Należy o nich pamiętać i oddać hołd bohaterom, ginącym za wolność i niepodległość Polski. Ten czas przywodzi na myśl wojenną okupację, deportacje Polaków na Syberię i do Kazachstanu, tragedię polskich oficerów, którzy zostali zamordowani przez NKWD w Katyniu, Kozielsku Ostaszkowie i w innych miejscach.

Trzynastego kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku mija kolejna rocznica okrutnego rozkazu Stalina i innych przywódców Wszechrosyjskiej Komunistycznej Partii (bolszewików) zamordowania pozostających w rękach sowieckich polskich jeńców wojennych i więźniów politycznych. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku. Zbrodnia katyńska objęła ponad 19 tysięcy, przetrzymywanych na terytorium Związku Sowieckiego – polskich oficerów, wybitnych dowódców i strategów, policjantów, urzędników, uczonych, profesorów wyższych uczelni, artystów, lekarzy, nauczycieli, prawników.

21 kwietnia podczas uroczystości na Cmentarzu Parafialnym w Piasecznie oddano hołd Polakom walczącym za wolność Ojczyzny.
Podczas uroczystości odbył się Apel Pamięci, a przedstawiciele samorządów, kombatanci i organizacje społeczne złożyły wiązanki pod Pomnikiem Katyńskim. W Centrum Kultury natomiast odbyło sięspotkanie z historykiem Dawidem Miszkiewiczem.

Przeczytaj także