Narodowe Święto Niepodległości
Zapraszamy na obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Góra Kalwaria
8.30 – msza św. za ojczyznę w kościele parafialnym,
9.30 – uroczystość na pl. Piłsudskiego: przemówienia, złożenie kwiatów, występ zespołu URZECZEni,
10.00 – XXVIII Bieg Niepodległości (start obok hali sportowej przy ul. por. Białka).
Lesznowola
11.11.2021 r. godz. 10.00 – Uroczystości przed Urzędem Gminy Lesznowola, ul. Gminna 60
14.11.2021 r. godz. – Koncert „Pieśni Legionów” w wykonaniu Ferajny z Hoovera. Miejsce: kościół pw. św. Marii Magdaleny w Magdalence. Wstęp wolny.
Konstancin-Jeziorna
Program konstancińskich obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obfituje w liczne atrakcje. Będzie m.in. jubileuszowy bieg ulicami miasta, piknik historyczny i spotkanie z Piłsudskim.
Msza św. i kwiaty w miejscach pamięci
- godz. 11.15 pomnik ofiar katyńskich (al. Miłośników Konstancina);
- godz. 11.30 pomnik żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK im. bryg. Czesława Mączyńskiego (przy rondzie św. Jana Pawła II);
- godz. 11.45 pomnik obrońców Ojczyzny poległych w latach 1918–1921 (ul. Warszawska 23) – tutaj zostanie także oczytany apel poległych.
Punktualnie o godz. 12.30 spod Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna przy ul. Piaseczyńskiej 77 wystartuje jubileuszowy 30. Bieg Niepodległości. Z kolei Hufiec „Uroczysko” Konstancin zaprosi dzieci i młodzież na harcerską grę terenową (w godz. 12.00–15.00), a Konstanciński Dom Kultury na warsztaty artystyczne „Moja Ojczyzna” (w godz. 12.00–15.00, KDK Hugonówka). Ponadto z Zawodową Orkiestrą Wiatrową pośpiewamy pieśni oraz piosenki patriotyczne i żołnierskie. Wspólne świętowanie zakończy koncert „Jeszcze Polska nie zginęła – kobiecym głosem o Niepodległości”, który o godz. 17.00 rozpocznie się w sali widowiskowej Konstancińskiego Domu Kultury.
Piaseczno
godz. 10.00 – Msza Św. W intencji Ojczyzny, kościół p.w. Św. Anny
godz. 11.00 – Uroczystości oficjalne z udziałem Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej, Piaseczno, Ratusz, Plac Piłsudskiego
godz. 12.00-15.00 – Kawiarenka Niepodległościowa z muzyką na żywo. W programie wspomnienie o Mieczysławie Foggu, piosenki z lat 20-tych, animacje, Piaseczno, Plac Piłsudskiego 10. Wstęp wolny
godz. 15.45 – Spotkanie z Pieśnią. Gawęda historyczna prof. Grzegorza Nowika, smaki kultur, Szkoła Podstawowa w Zalesiu Górnym, nowa sala gimnastyczna (wejście od ul. Białej Brzozy).
Tarczyn
Zapraszamy na koncert z okazji Święta Niepodległości. 11 listopada godz. 16.00 Gminny Ośrodek Kultury w Tarczynie.
Propozycje Biura Programu „Niepodległa”
Debata Ojców Niepodległości
Już 8 i 9 listopada br. zapraszamy na dwuczęściową, wyjątkową debatę pt. „Jaka Polska? Rozmowy Ojców Niepodległości”. Sześciu historyków badających najnowsze dzieje Polski będzie reprezentować sześciu Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa i Ignacego Jana Paderewskiego. Każdy z profesorów skupi się tylko na jednej postaci i podczas rozmowy opowie o jej poglądach. W ten sposób będzie można porównać programy polityków, którzy odegrali kluczową rolę w odbudowie niepodległości Polski – choć takie spotkanie zapewne nigdy nie miało miejsca.
Debata będzie miała premierę online na:
Facebooku Biura Programu „Niepodległa”,
kanale YouTube Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz
stronie niepodlegla.gov.pl .
Premierę zaplanowano na:
część I – poniedziałek 8 listopada 2021 r. o godz. 18.00,
część II – wtorek 9 listopada 2021 r. o godzinie 18:00.
Spotkanie jest częścią cyklu debat profesorskich Biura Programu „Niepodległa” i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Zapraszamy do śledzenia online debaty z sali noszącej imię Ignacego Jana Paderewskiego w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Każdy z uczestników debaty będzie reprezentował poglądy innego z Ojców Niepodległości:
dr hab. Grzegorz Bębnik – przedstawi idee Wojciecha Korfantego.
prof. Andrzej Friszke – przedstawi idee Ignacego Daszyńskiego.
prof. Krzysztof Kawalec – przedstawi idee Romana Dmowskiego.
prof. Marek Kornat – przedstawi idee Ignacego Jana Paderewskiego.
prof. Grzegorz Nowik – przedstawi idee Wincentego Witosa.
prof. Włodzimierz Suleja – przedstawi idee Józefa Piłsudskiego.
Debatę poprowadzi Miłka Skalska.
Koncert dla Niepodległej
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada 2021 r. o godz. 20.00 zapraszamy Państwa na niepowtarzalny koncert pt. „CHOPIN / NORWID / NIEMEN”. To niezwykła muzyczna opowieść o trzech wybitnych twórcach, których łączy wrażliwość i dar tworzenia dzieł ponadczasowych.
W koncercie dla Niepodległej po kompozycje Chopina i Niemena oraz wiersze Norwida sięgną artyści: orkiestra AUKSO, pianista Marcin Masecki, wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński, wokalista Stanisław Soyka oraz młodzi śpiewacy Kasia Moś i Wojciech Myrczek.
Koncert będzie transmitowany na żywo 10 listopada 2021 r. od godz. 20.00 na stronie niepodlegla.gov.pl oraz na kanale Youtube Niepodległej.
Akcja „Niepodległa do Hymnu”
Jak co roku, zapraszamy samorządy do udziału w akcji „Niepodległa do Hymnu”, czyli wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego 11 listopada w samo południe, m.in. podczas uroczystości związanych z obchodami 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku akcję wspierają m.in. polscy olimpijczycy: Dawid Tomala – chodziarz, mistrz olimpijski z IO w Tokio w chodzie na 50 kilometrów; Anna Kiełbasińska – sprinterka, wicemistrzyni olimpijska z IO w Tokio w sztafecie 4 × 400 metrów; Dariusz Kowaluk – sprinter, mistrz olimpijski z IO w Tokio w sztafecie mieszanej 4 × 400 metrów; Wojciech Nowicki – mistrz olimpijski w rzucie młotem z IO w Tokio i brązowy medalista IO w Rio de Janeiro; Piotr Małachowski – wicemistrz olimpijski IO w Pekinie oraz w Rio de Janeiro w rzucie dyskiem; Malwina Kopron – brązowa medalistka IO w Tokio w rzucie młotem oraz Tomasz Majewski – mistrz olimpijski w pchnięciu kulą z IO w Pekinie i Londynie.