Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dziś, 1 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto poświęcone upamiętnieniu bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski. Dzień ten został ustanowiony przez sejm w 2011 roku, ku czci i pamięci tych żołnierzy, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem. W antykomunistycznym podziemiu o wolną Ojczyznę walczyli wszyscy – inteligencja, robotnicy, chłopi i młodzież. Do powstania NSZZ „Solidarność” było przykładem najliczniejszej formy oporu polskiego społeczeństwa wobec komunistycznej władzy. Przez jego szeregi przeszło 250–300 tys. ludzi.

Śmierć Józefa Franczaka „Lalka”, zabitego przez ZOMO 21 października 1963 roku stanowi symboliczny koniec czasu zbrojnego oporu, jednak jeszcze wiele lat później, do końca PRL-u, wielu żołnierzy podziemia było ściganych przez SB i trwali w konspiracji, z dala od własnych rodzin, pod fałszywymi nazwiskami.

W ramach uczczenia pamięci tych Niezłomnych Bohaterów, z inicjatywy Centrum Kultury w Piasecznie, odbyła się dzisiaj msza święta w Kościele Św. Anny w Piasecznie. Uczniowie piaseczyńskich szkół zgromadzili się wraz ze swoimi szkolnymi sztandarami. Nie zabrakło również ich dyrektorów, przedstawicieli lokalnych władz i służb mundurowych, druhów z Nieprzetartego Szlaku oraz Szarych Szeregów. Gościem honorowym był reprezentujący kombatantów żołnierz Samodzielnego Batalionu im. Brygadiera Mączyńskiego Władysław Sieradzki.

Po mszy, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego – Ochrona Granicy Państwowej im. F. Bielińskiego w Górze Kalwarii poprowadzili uroczysty hołd pamięci, a zaproszeni goście złożyli wieńce i zapalili symboliczne znicze pod tablicą poświęconą pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Podczas przemówienia Władysław Sieradzki pozdrowił młodzież i zaapelował do nich, aby „ukochali historię naszej ojczyzny i dbali o jej wolność”.

Przeczytaj także