Nowa ustawa o wspieraniu zatrudnienia konsultowana w naszym PUP
Prekonsultacje projektu jednej z ważniejszych społecznie ustaw odbyły się 13 lipca w Powiatowym Urzędzie Pracy w Piasecznie.
Konsultacje dotyczą projektu ustawy o wspieraniu zatrudnienia oraz ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców. Spotkania prowadzone są w poszczególnych województwach w kraju z dyrektorami powiatowych urzędów pracy. Nowe akty prawne powinny być dostosowane do aktualnej sytuacji na rynkach pracy, a to właśnie dyrektorzy powiatowych urzędów pracy posiadają wiedzę co należy poprawić, aby właściwie zreformować przepisy dotyczące rynku pracy.
Spotkanie w PUP w Piasecznie odbyło się z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, które reprezentowane było przez Iwonę Michałek – Wiceministra Rozwoju Pracy i Technologii, Ewę Flaszyńską – Dyrektora Departamentu Rynku Pracy, Marcina Wiatrów – Zastępcę Dyrektora Departamentu Rynku Pracy oraz Pawła Gesa – Dyrektora Departamentu Funduszy. W prekonsultacjach wzięli też udział dyrektorzy powiatowych urzędów pracy z województwa mazowieckiego, Tomasz Sieradz – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, Jan Kurzępa – Przewodniczący Powiatowej Rady Rynku Pracy w Piasecznie oraz Zdzisław Lis Wicestarosta Piaseczyński.
Sytuacja na rynku pracy w Polsce została omówiona przez Ewę Flaszyńską. Wg wstępnych danych w końcu czerwca br. było zarejestrowanych w urzędach 994,8 tys. bezrobotnych; 6,0% wyniosła stopa bezrobocia rejestrowanego. W województwie mazowieckim (stan na czerwiec 2021) zarejestrowanych było 141,4 tys. bezrobotnych, a prognozowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,0%. Wsparcie przyznane w województwie mazowieckim w ramach Tarczy Antykryzysowej przez Wojewódzki Urząd Pracy wyniosło 3,5 mld zł dla 802,2 tys. miejsc pracy, natomiast przez powiatowe urzędy pracy 3 mld PLN dla 715,5 tys. miejsc pracy. Liczba bezrobotnych przypadających na 1 pracownika zatrudnionego w Urzędach Pracy wzrosła z 40 osób w końcu 2019 r. do 49 osób w końcu 2020 r. (w PUP z 48 osób do 59 osób, w WUP z 243 osób do 293 osób).
Główne elementy ustawy o wspieraniu zatrudnienia:
– pozostawienie urzędów pracy na poziomie samorządu wojewódzkiego i powiatowego,
– zmiana powiatowych urzędów pracy na centra wspierania zatrudnienia (CWZ), które jak obecnie będą samorządowe, ale udoskonalona zostanie koordynacja i zarządzanie siecią urzędów,
– oddzielenie statusu osoby bezrobotnej od ubezpieczenia zdrowotnego,
– uproszczenie warunków nabywania statusu bezrobotnego i ograniczenie biurokracji,
– przyciągnięcie do CWZ osób obecnie pracujących lub nieaktywnych (biernych) zawodowo,
– unowocześnienie usług rynku pracy proponowanych klientom CWZ,
– zwiększenie roli Krajowego Funduszu Szkoleniowego,
– zobowiązanie podmiotów publicznych oraz firm korzystających ze środków publicznych do publikowania ofert w Centralnej Bazie Ofert Pracy.
Główne założenia do Ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców:
– uproszczenie procedur, szybszy czas wydawania zezwoleń,
– ograniczenie migracji krótkoterminowych i cyrkulacyjnych na rzecz migracji średnioterminowych i ciągłych;
– wprowadzenie wyłącznie zezwoleń na pracę w miejsce aktualnych zezwoleń i oświadczeń, które będą wydawane na poziomie powiatu, z krótkim czasem oczekiwania na wydanie decyzji, na czas do 3 lat.;
– pełna elektronizacja procedur związanych z uzyskaniem zezwolenia na pracę dla cudzoziemców od złożenia wniosku do wydania zezwolenia – bardziej przyjazne procedury.
Aktualny etap prac nad ustawą o wspieraniu zatrudnienia oraz nad ustawą o zatrudnianiu cudzoziemców: oczekiwanie na wpis do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, Departament Rozwoju Pracy przygotował wstępny projekt przepisów, który w najbliższym czasie wysłany zostanie do uzgodnień wewnętrznych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.