NZOZ Szpital św. Anny w Piasecznie
Adres: ul. Mickiewicza 39 05-500 Piaseczno
Informacja i Recepcja Szpitala: 22 73 54 100,
Informacja i Recepcja Przychodni: 22 73 54 101,
Informacja i recepcja dla pacjentów płatnych: 22 73 54 102.
Email: piaseczno@emc-sa.pl,
www.piaseczno.emc-sa.pl
www.facebook.com/SzpitalPiaseczno/
W szpitalu prowadzone jest leczenie w zakresie:
– Oddziału chorób wewnętrznych z Izbą Przyjęć,
– Oddziału chirurgicznego,
– Oddziału ginekologiczno-położniczego,
– Oddziału pediatrycznego,
– Oddziału neonatologicznego,
Na terenie szpitala działają:
Poradnia Alergologiczna
Poradnia Alergologiczna Dziecięca
Poradnia Chirurgii Ogólnej
Poradnia Chirurgii Plastycznej
Poradnia Dermatologiczna
Poradnia Diabetologiczna
Poradnia Endokrynologiczna
Poradnia Gastroenterologiczna
Poradnia Ginekologiczno-Położnicza
Poradnia Kardiologiczna
Poradnia Kardiologiczna Dziecięca
Poradnia Leczenia Bólu
Poradnia Leczenia Nadwagi i Otyłości
Poradnia Leczenia Uzależnień
Poradnia Medycyny Estetycznej
Poradnia Medycyny Sportowej
Poradnia Neonatologiczna
Poradnia Neurologiczna
Poradnia Neurologiczna Dziecięca
Poradnia Otolaryngologiczna
Poradnia Pediatryczna
Poradnia Proktologiczna
Poradnia Pulmonologiczna
Poradnia Pulmonologiczna Dziecięca
Poradnia Rehabilitacyjna
Poradnia Reumatologiczna
Poradnia Urazowo – Ortopedyczna
Poradnia Urologiczna
Poradnia Zdrowia Psychicznego
Szpital świadczy usługi w oparciu o własna bazę diagnostyczną:
– pracownie badań obrazowych (USG, RTG),
– endoskopii przewodu pokarmowego (gastroskopii i kolonoskopii),
– laboratorium analityczne,
– pracownię badań kardiologicznych (EKG spoczynkowe, próby wysiłkowe, monitorowanie ciśnienia i rytmu serca metodą Holtera).
Ponadto pacjenci mogą korzystać z ambulatoryjnej rehabilitacji medycznej (kinezyterapii i zabiegów fizykalnych).
Szczegółowe informacje na temat szpitala dostępne są na stronie jednostki >>>
Szpital należy do sieci jednostek Grupy Kapitałowej EMC Instytut Medyczny S.A.
A K T U A L N O Ś C I 30.10.2019
Bezbolesne usuwanie guzów tarczycy w szpitalu św. Anny
Od kilku dni w szpitalu św. Anny w Piasecznie wykonywane są zabiegi laserowej termoablacji guzów tarczycy. Zabieg jest mało inwazyjny, a daje doskonałe efekty, często zastępując operację.
Termoablacja to – mówiąc w skrócie – niszczenie guzów tarczycy za pomocą lasera. Zabiegowi mogą poddawać się osoby, które mają łagodne guzy, a boją się operacji, związanych z nią komplikacji lub nie chcą mieś widocznej blizny w okolicach szyi. Zabieg zawsze poprzedza podwójna biopsja, która daje odpowiedź na to, z jaką postacią guza mamy do czynienia. – Sama termoablacja odbywa się pod kontrolą USG, jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym i trwa zwykle około 30 minut – wyjaśnia dr n.med. Magdalena Kochman, endokrynolog. – Lekarz wkuwa się w guzek, przez igłę wprowadza światłowód i włącza laser, którego energia powoduje obumieranie guzka od środka. Sam proces jego obkurczania może trwać nawet kilka miesięcy od wykonania termoablacji. W wyniku zabiegu guzy zmniejszają swą objętość średnio od 50 do nawet 90 procent.
Minimalizuje ryzyko komplikacji
Wykonywany przez nas zabieg nie zaburza działania tarczycy – informuje doktor Kochman -Niesie także o wiele mniejsze ryzyko powikłań, które mogą zdarzyć się po operacji.
Kto może korzystać z zabiegu
Zabiegowi laserowej termoablacji mogą poddawać się wszyscy pacjenci ze zdiagnozowanymi pojedynczymi guzami tarczycy, które jednak zostały sklasyfikowane jako guzy łagodne. Guzy pojawiają się zwykle na szyi i są dobrze widoczne. Do niekorzystnych objawów jakie powodują należą uciski, duszności, problemy z przełykaniem. Czasami guzy zostają zdiagnozowane w trakcie badania usg. Aby się ich pozbyć pacjent może przejść inwazyjną operację, lub poddać się termoablacji, która neutralizuje guz bez konieczności usuwania tarczycy – zapewnia dr n. med. Wojciech Gackowski, ordynator oddziału chirurgii w szpitalu św. Anny. Warto zauważyć, że zabieg wykonywany jest techniką mikro inwazyjną i nie wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego a pacjent szybko wraca do zdrowia – dodaje doktor Gackowski.
Do powikłań występujących w trakcie operacyjnego usuwania tarczycy zalicza się uszkodzenie nerwu krtaniowego wstecznego, co skutkuje trwałą chrypką i przytarczyc, które odpowiadają za gospodarkę wapniowo-fosforową oraz tężyczkę. Jak do tego dojdzie pacjent do końca życia musi być na diecie, stosując odpowiednią suplementację. W przypadku zabiegu z użyciem lasera takie sytuacje praktycznie się nie zdarzają. Nie ma blizn oraz bólu pozabiegowego.
W Polsce podobne zabiegi wykonuje zaledwie kilka ośrodków, wśród których od niedawna jest także piaseczyńska placówka. Zabiegi są wykonywane przez zespół doświadczonych chirurgów i endokrynologów: lek. Aleksander Brunets, dr n. med. Magdalena Kochman, lek. Piotr Piwowarski, lek. Piotr Góralski.
Kwalifikacje i zapisy na zabieg tel.: 727 600 346 23.09.2019
23.09.2019
Innowacyjna metoda diagnozowania raka prostaty w szpitalu św. Anny w Piasecznie
Oddział urologii szpitala św. Anny w Piasecznie, EMC Piaseczno, jako jeden z nielicznych ośrodków w Polsce, przeprowadza niezwykle skuteczne i mało inwazyjne badanie diagnostyczne prostaty, pozwalające potwierdzić lub wykluczyć chorobę nowotworową.
Biopsja fuzyjna prostaty, bo o niej mowa, jest przełomem w dziedzinie precyzyjnego określania położenia nowotworu gruczołu krokowego i stopnia jego złośliwości, co pozwala z kolei precyzyjnie zaplanować leczenie. Do tej pory biopsja wykonywana była poprzez wkłucie od środka jelita grubego (tzw. biopsja przezodbytnicza), co nie dość, że obniżało skuteczność diagnostyczną badania, to zwiększało ryzyko możliwych powikłań infekcyjnych. Tzw. „ślepa biopsja” nawet w przypadku prawidłowego wyniku nie wyklucza bowiem obecności choroby nowotworowej w innych obszarach prostaty, z których wycinki nie są zwykle pobierane. Podczas standardowej biopsji nowotwór może również zostać niedoszacowany, co z kolei mogłoby prowadzić do nieadekwatnego leczenia. Przezkroczowa biopsja fuzyjna zapewnia o wiele większą dokładność diagnozy, jednocześnie minimalizując ryzyko infekcji.
Czym jest biopsja fuzyjna?
– Jest to nakładanie się na siebie obrazów z rezonansu magnetycznego i ultrasonografii, dzięki czemu możemy precyzyjnie trafić w centrum nowotworu i pobrać z niego wycinki – mówi Marek Zawadzki, ordynator oddziału urologii szpitala św. Anny. Samo badanie trwa przeważnie około 30 min i najczęściej odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Pozwala na szybką i – co najważniejsze – wiarygodną diagnozę, czyli dokładne zlokalizowanie ogniska choroby nowotworowej, ocenę jej stopnia zaawansowania i złośliwości. – Jest to o tyle ważne, że można szybko wdrożyć odpowiednie leczenie, dające szansę na całkowite wyzdrowienie – dodaje Mateusz Mokrzyś, lekarz oddziału urologicznego, który specjalizuje się w wykonywaniu biopsji fuzyjnej.
Raka prostaty w żadnym wypadku nie należy bagatelizować, ponieważ w ostatnich latach charakteryzuje się on największą dynamiką wzrostu zachorowalności, stanowiąc jednocześnie najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy. Dotyka około 16 tys. Polaków rocznie i stanowi aż 19,3 proc. nowotworów wykrywanych u mężczyzn.
Jak przygotować się do badania?
Najważniejsza w dbaniu o prostatę jest profilaktyka – zapewnia Przemysław Zugaj, z-ca ordynatora oddziału urologicznego – mężczyźni, którzy skończą 40 lat, co roku powinni odwiedzać urologa z badaniem krwi, określającym poziom antygenu PSA. Ten poziom z roku na rok rośnie, dlatego warto zrobić pierwsze badanie po 40-tce, aby urolog miał punkt odniesienia, tzw. badanie bazowe z którym będzie mógł porównywać badania z następnych lat. W momencie podejrzenia raka prostaty, lekarz zaleca wykonanie rezonansu magnetycznego, który wskaże lokalizację podejrzanych ognisk chorobowych. Gdy pacjent dysponuje już wynikiem badania, wówczas w szpitalu św. Anny może zapisać się na biopsję fuzyjną prostaty, na podstawie której lekarz prowadzący dokona ostatecznej diagnozy i wdroży właściwą ścieżkę leczenia.
Biopsja fuzyjna prostaty jest wykonywana odpłatnie. Więcej informacji na temat samego zabiegu można uzyskać pod nr tel. 727 600 346 lub 661 300 313.
Z okazji Europejskiego Tygodnia Urologii szpital św. Anny zaprasza w dniach 23-27 września 2019r. na bezpłatne badania PSA. Zapraszamy wszystkich mężczyzn powyżej 40 roku życia, którzy dotychczas odkładali decyzję o badaniu kontrolnym lub obserwują niepokojące objawy związane z oddawaniem moczu. częste lub bolesne oddawanie moczu, osłabiony strumień moczu, obecność krwi w moczu, aby skorzystali z przygotowanej oferty.
Na badanie nie trzeba się zapisywać, wystarczy zgłosić się w podanym terminie do recepcji przychodni przy szpitalu św. Anny w Piasecznie.
Źródło: Szpital św. Anny
23.10.2019
Przyjazna izba przyjęć
Fundacja Santander Bank Polska S.A. w 2019 roku podjęła inicjatywę „Klub Płomyka”, mającą na celu przekształcenie sal, pokoi i świetlic dla rodziców i dzieci w szpitalach, domach dziecka i ośrodkach szkolno-wychowawczych w pełne uroku, odpowiednio wyposażone miejsca rekreacji, nauki i wypoczynku.
– Dzięki wsparciu Fundacji mamy piękne pomieszczenie, wyposażone w atrakcyjne wizualnie oraz poznawczo zabawki, które pozwolą dziecku chociaż na chwilę zapomnieć o chorobie” – cieszy się Lidia Albrechowicz, dyrektor szpitala św. Anny w Piasecznie.
Z ponad dwudziestu zgłoszonych placówek Fundacja wybrała m.in. szpital św. Anny/ EMC Piaseczno w którym przemieniła poczekalnię izby przyjęć oddziału pediatrycznego w pomieszczenie przyjazne dzieciom i rodzicom przebywającym w szpitalu. Odnowione i wyremontowane miejsce zostało wyposażone w funkcjonalne meble i nowe zabawki, została także wygospodarowana przestrzeń do zabawy.
– To pokój przeznaczony dla rodziców i dzieci, które przebywają w szpitalach – mówi Marzena Atkielska, prezes fundacji. – Teraz będą oni mogli miło i przyjemnie spędzać tutaj czas, aby te chwile choć w części przypominały domowe ognisko.
Źródło: Szpital św. Anny