Mówimy NIE wypalaniu traw!

Pogoda zwiastuje nadejście wiosny, a wraz z nim zaczynają pojawiać się pierwsze zgłoszenia o wypalaniu traw i interwencje straży pożarnej. W Polsce palenie nieużytków to nielegalny proceder, ale mimo prowadzonych akcji uświadamiania o szkodliwości i zagrożeniu wynikających z wypalania, okazuje, że wciąż jest popularny.

fot. lasy.gov.pl

Pożary traw to katastrofa!

Pożary traw i nieużytków to plaga naszego powiatu. Giną w nich zwierzęta, czasem sami podpalacze, czy osoby usiłujące ugasić pożar, a nawet strażacy. Ogień może przenieść się na lasy i zabudowania.

Zwierzęta, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru nie mogą uciec. Tracą orientację w dymie i ulegają zaczadzeniu. Dotyczy to zarówno zwierząt domowych, jak psy i koty, czy leśnych, tj. sarny, jelenie i dziki, bażanty, kuropatwy, zające, ale również żaby, krety i jeże.

ogień na trawie

Nieprawdą jest, że wypalanie traw powoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przynosi korzyści ekonomiczne np. rolnikom. Powoduje to raczej niekorzystne i nieodwracalne zmiany w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. W pożarze giną mrówki, które „wietrzą” glebę – zjadają resztki roślinne i zwierzęce, ułatwiając rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy. Pożar zabija również dżdżownice, które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby oraz biedronki, które zjadają mszyce.

fot. freepik.pl

Przypominamy – za wypalanie traw grożą surowe kary!

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody mówi:
– Art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.
– Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach: „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”. ​
Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje:
– Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł,
– Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Widzisz pożar? Zareaguj!
Nie próbuj gasić go samemu, tylko niezwłocznie powiadom straż pożarną
dzwoniąc pod 112 lub 998!

fot. freepik.pl

Przeczytaj także