Prażmów
Prażmów
Prażmów
Prażmów
Prażmów
Prażmów
Prażmów
Prażmów
Prażmów
Prażmów
Prażmów
Prażmów
Prażmów
Prażmów
Prażmów
Prażmów
Prażmów
Prażmów
Prażmów
Prażmów
Prażmów
Prażmów

Prażmów

Początki Prażmowa sięgają początku XV wieku Był on w tym czasie gniazdem rodowym Prażmowskich herbu Belina. Z tych właśnie z tego rodu pochodził Mikołaj Prażmowski będący do 1666 roku kanclerzem wielkim koronnym, a od 1666 roku prymasem Polski.


Zabudowania Prażmowa, w tym drewniany kościół, zostały doszczętnie spalone w czasie Potopu Szwedzkiego.
Prażmowscy byli właścicielami wsi aż do 1766 roku. Jednym z ich następców był Piotr Czołchański herbu Sas. To on w 1800 roku rozpoczął budowę nowego, murowanego kościoła, który stoi do dziś.


W 1805 roku właścicielem Prażmowa stał się Franciszek Ryx , bratanek kamerdynera króla Stanisława Augusta i starosty piaseczyńskiego – Franciszka Ryxa.


Ryx dokończył budowę kościoła, a w 1820 roku wybudował też położony nad doliną rzeki Jeziorki, piękny murowany dwór. Ryxowie wybudowali też dwór w sąsiedniej Woli Prażmowskiej, będący do 2008 roku siedzibą Urzędu Gminy – dzisiaj mieści się w nim biblioteka.


Wyjątkowym zabytkiem jest także młyn w Zawodnym, który stoi nad rzeką Jeziorką. Podczas remontu młyna w 1901 roku natrafiono na ślady dawnych elementów, tzw. ściany, które dostawia się co ok. 40 – 50 lat – znaleziono ich 21 wysunięto więc hipotezę, że pierwsza musiała pojawić się ok. 1020 roku! Młyn kilka lata temu przeszedł gruntowną renowację i został zaadaptowany na dom mieszkalny, z zachowaniem zewnętrznych cech zabytkowego obiektu.


Gmina Prażmów charakteryzuje się wyjątkową, jeszcze dziką i nienaruszoną przyrodą. Znajdują się tutaj dwa rezerwaty przyrody – Rezerwat Łoś, który chroni 11 ha wieloliściastego i wielowarstwowego lasu. W sąsiedztwie wsi Łosia utworzony został z kolei rezerwat Skarpy Jeziorki o powierzchni ponad 7 hektarów. Częścią rezerwatu są resztki parku o charakterze krajobrazowym, w którym stał niegdyś dwór. W Łosiu stał również młyn wodny o trzech kołach, tartak, a także karczma.
Gmina Prażmów do niedawna była wyłącznie gminą rolniczą. Jej charakter w ciągu ostatnich lat zaczął się zmieniać. Wiele wsi przypomina dzisiaj osiedla domów jednorodzinnych, otoczonych pięknymi łąkami i lasami. Jako jedyna gmina powiatu uchroniła się przed zabudową wielorodzinną , dzięki czemu pozostało tutaj wiele miejsc, które przypominają sielską polską wieś.


W gminie znajduje się wiele stajni i ośrodków jeździeckich, a także sporo ogródków działkowych m.in. Pracownicze Ogródki Działkowe „Prażynka”.


W miejscowości Gabryelin znajduje się ważny węzeł kolejowy – Czachówek, gdzie krzyżują się linie Warszawa – Radom oraz Skierniewice – Łuków.

Przeczytaj także