Przygotowanie służby zdrowia na potrzeby obronne

Współpracując z Wojewodą Mazowieckim, 29 listopada zorganizowano powiatowo-gminne spotkanie dotyczące realizacji zadań związanych z przygotowaniem służby zdrowia na potrzeby obronne państwa. Spotkanie rozpoczęła Starosta Powiatu Piaseczyńskiego Ewa Lubianiec, podkreślając rolę współdziałania organów administracji publicznej, podmiotów leczniczych i innych jednostek organizacyjnych, w planowaniu i realizacji zadań mających istotny wpływ na ochronę zdrowia i życia obywateli w sytuacjach kryzysowych.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 października 2023 r. w sprawie przygotowania i wykorzystania podmiotów leczniczych na potrzeby obronne państwa, samorządy poziomu gminnego i powiatowego zaangażowane zostały do realizacji zadań opisanych we wspomnianym akcie prawnym. Są to zadania planowania cywilnego na czas zewnętrznego zagrożenia państwa i na czas wojny, w tym opracowania: Planu organizacji i funkcjonowania zespołów zastępczych miejsc szpitalnych na potrzeby obronne państwa na terenie gminy, Planu udzielania świadczeń szpitalnych na potrzeby obronne państwa w wybranym szpitalu, Planu udzielania świadczeń szpitalnych na potrzeby obronne państwa sporządzony przez jednostkę samorządu terytorialnego.

W ramach przedsięwzięć, wykonywane będą zadania w zakresie:

  • zapewnienia niezbędnego personelu, w szczególności personelu medycznego, w podmiotach leczniczych i w zespołach zastępczych miejsc szpitalnych (miejsca przeznaczone dla poszkodowanych, rannych i chorych, zlokalizowane w przeznaczonych do tego obiektach, stanowiące uzupełnienie potencjału łóżek szpitalnych zaplanowanych na potrzeby obronne państwa w podmiotach leczniczych);
  • zapewnienia niezbędnego zabezpieczenia w zakresie infrastruktury, usług, procedur, wyposażenia i zaopatrzenia w podmiotach leczniczych i w zespołach zastępczych miejsc szpitalnych;
  • szkoleń obronnych.

Koordynatorem przygotowań na terenie powiatu jest Starosta Piaseczyński. Niemniej to istotne i niezwykle złożone planistycznie i organizacyjnie zadanie, polegające między innymi na przygotowaniu około 1600 zastępczych miejsc szpitalnych, wymagać będzie zaangażowania i współpracy wielu podmiotów.

Przeczytaj także