Stanowisko Rady Powiatu w sprawie uwag do projektu Umowy Partnerstwa

Radni Powiatu Piaseczyńskiego w przyjętym, podczas sesji nadzwyczajnej, stanowisku apelują do Premiera RP o uwzględnienie uwag do Umowy Partnerstwa dla realizacji polityki spójności 2021 – 2027 w Polsce.

W projekcie budżetu Unii Europejskiej na ten okres przewidziano znaczące środki finansowe dla Polski. Będą one rozdzielone na kilka programów operacyjnych. Właściwe wykorzystanie tych środków może w znaczący sposób przyśpieszyć rozwój naszego kraju. Sposób podziału oraz priorytety, na które zostaną przeznaczone, w dużym stopniu będą zdeterminowane przez Umowę Partnerstwa dla realizacji polityki spójności 2021-2027 w Polsce. Projekt powyższej umowy jest poddany przez Rząd RP konsultacjom.

Rada Powiatu wnioskuje o zlikwidowanie rezerwy, jaką zostawiło sobie ministerstwo – 7,1 mld euro, czyli 25 proc. wszystkich środków przeznaczonych dla samorządów. Po drugie – samorząd domaga się sprawiedliwego algorytmu podziału środków pomiędzy regiony i zawarcia go w Umowie Partnerstwa. Radni nie godzą się rówiez na niskie wsparcie, jakie zaplanowało ministerstwo dla Warszawy i 70 okolicznych gmin w ramach nowej perspektywy finansowej UE.

Rada Powiatu wnosi o uwzględnienie w Programach Operacyjnych możliwości dofinansowania z funduszy UE budowy i przebudowy dróg lokalnych, w szczególności tych, które są istotne dla społeczności powiatów.

Radni wioskują także o umożliwienie realizacji inwestycji na obszarze regionu Warszawskiego Stołecznego (70 gmin) ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w tym kluczowych projektów z zakresu transportu, oraz poprawy jakości środowiska.

Ponadto Rada apeluje o wypracowanie przy udziale regionów oraz partnerów społeczno-gospodarczych mechanizmów przeciwdziałających kryzysowi gospodarczemu spowodowanemu sytuacją epidemiczną.

Za przyjęciem stanowiska głosowało 22 radnych, 5 było przeciw.

Pełna treść stanowiska

Umowa Partnerstwa Polski i Unii Europejskiej 2021-2027 – broszura

Fot. gov.pl

Przeczytaj także