Tomice to nasza wspólna praca
Nasz ośrodek dla uchodźców w Tomicach działa już prawie 140 dni. Został zorganizowany przy ogromnym współudziale Darczyńców, Sponsorów, Wolontariuszy i mieszkańców powiatu, dlatego chcemy Wam powiedzieć jak działa teraz i jak wiele się zmieniło.
Pierwsze tygodnie funkcjonowania ośrodka były bardzo trudne. Nigdy nie prowadziliśmy takiego miejsca, jesteśmy urzędnikami – pracowaliśmy od 7 rano do godz. 22, w soboty i niedziele. Wraz z nami pracowali wolontariusze – mieszkańcy naszego powiatu. Razem zmienialiśmy pościel, myliśmy podłogi, wydawaliśmy posiłki, woziliśmy naszych gości do lekarza, na dworzec. Wszyscy szukaliśmy najlepszych rozwiązań – zakwaterowania w Polsce, w Belgii, Szwecji, Niemczech czy we Francji.
Pomogliście wyposażyć kuchnię, stołówkę i pralnię. Dostarczaliście dla naszych gości artykuły higieniczne, przekąski i słodycze. Przynosiliście dla dzieci książki, gry i puzzle. Ktoś z Was zaangażował biblioteki z Łucka w Ukrainie, które przysłały nam książki po ukraińsku dla dzieci. My kupiliśmy ukraińskie kryminały, thrillery i powieści dla dorosłych mieszkańców.
Zbudowaliście plac zabaw, przywieźliście i ustawiliście na zewnątrz ławki. Swoim sprzętem wyrównaliście duży teren, nawieźliście swojej ziemi, a potem zasadziliście trawę – i tak powstało boisko. A potem uznaliście, że dzieciom potrzebna jest góra piachu, więc przywieźliście wywrotkę czystego, żółtego piasku…
Przyjeżdżali do nas ludzie kompletnie zszokowani, głodni, zmarznięci, z jedną walizką, ale czasem bez niczego. Transportami koordynowanymi przez wojewodę, swoimi samochodami – nowymi, starymi, czasem zupełnie zabytkowymi. Był czas, że przyjeżdżali do nas mieszkańcy Charkowa, potem Buczy… Mówili rzeczy, które były tak bolesne, że z trudem ich słuchaliśmy, ale najgorzej było gdy nie mówili w ogóle.
15 marca odnotowaliśmy 249 mieszkańców – to od początku funkcjonowania Tomic największa liczba zakwaterowanych w jednym czasie osób. Ta liczba stopniowo malała, dla większości osób Tomice funkcjonują jako punkt tymczasowego zakwaterowania – zresztą formalnie tym właśnie Tomice są.
Obecnie w naszym ośrodku mieszka ok. 110 osób. Większość mieszkańców to kobiety z dziećmi. Najmłodszy ma obecnie 2 miesiące (urodził się już w Polsce), a najstarszy 83 lata.
Dzisiaj ośrodek funkcjonuje już inaczej. Większość rzeczy wykonują sami mieszkańcy – to oni sprzątają, wydają posiłki i zmywają. Kobiety, które są odpowiedzialne za kuchnię i które spędzają w niej najwięcej czasu zostały przez nas zatrudnione na umowę zlecenie. Zatrudniliśmy również dwie osoby, które odpowiadają za funkcjonowanie ośrodka i są na miejscu w godzinach 8-18. Mieszkańcy, którzy zostają u nas trochę dłużej, często znajdują sobie pracę. W ośrodku działa Fundacja Ocalenie oraz Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, realizując szeroki program wsparcia uchodźców. Cały czas zatrudniamy ochronę.
Mieszkającym u nas obywatelom Ukrainy zapewniamy niezbędną pomoc medyczną, wyżywienie, podstawowe artykuły higieniczne oraz pomoc psychologiczną i prawną.
Wraz z Fundacją Ocalenie oraz Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej zorganizowaliśmy dla dzieci i młodzieży codzienne zajęcia edukacyjno-rozwojowe. Z funduszy Fundacji Ocalenie jedną salę przystosowano na potrzeby przeprowadzania zajęć edukacyjnych. Na stworzonym przez Was boisku dwa razy w tygodniu odbywają się pod okiem profesjonalnego trenera treningi piłki nożnej. Raz w tygodniu przeprowadzane są dla młodszych dzieci zajęcia teatralne i nauka gry na instrumentach. Prowadzimy też zajęcia plastyczne oraz animację. Raz w tygodniu organizowane jest kino plenerowe. Od 18 lipca trwa kurs języka polskiego. W jednym z budynków, dzięki Wam, działa świetlica dla najmłodszych dzieci. Tomice to miejsce, w którym na zewnątrz jest mnóstwo miejsca dla dzieci i nastolatków. Dzięki Waszej pracy włożonej w urządzenie terenu i jego wyposażenie – boisku, placowi zabaw czy podarowanym rowerom i hulajnogom, mają dużo fajnych rzeczy do roboty 😉
Wasza pomoc jest nieoceniona. Poświęcaliście swój czas, pieniądze, szukaliście sponsorów, byliście sponsorami, pytaliście w czym pomóc, doradzaliście. Ośrodek stworzyliśmy więc razem, tyle że to zadanie zostało na nas nałożone przez wojewodę. Bezcenne jest to, że Wy po prostu chcieliście pomóc. Bardzo Wam dziękujemy!
Centrum Koordynacji zakwaterowania uchodźców mieści się w (POIK) Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej i można się z nim skontaktować pod numerem telefonu: 798-896-307. Wejście na teren Ośrodka w Tomicach jest ewidencjonowane i wymaga wcześniejszego umówienia w Centrum Koordynacji.