Uroczysta gala nadania Odznaki Honorowej Powiatu Piaseczyńskiego

Po raz czwarty przyznaliśmy Odznaki Honorowe zasłużonym obywatelom powiatu piaseczyńskiego, którzy wyróżniają się szczególnym zaangażowaniem w życie naszego społeczeństwa i rozwój naszego regionu. Chcielibyśmy, aby ich trud został zauważony, i aby stali się się wzorem dla wszystkich, w szczególności dla młodego pokolenia, w którym warto kształtować wartościowe cechy i postawę obywatelską.

Odznaka jest wyróżnieniem za zasługi określone w czterech kategoriach: samorządowej, społecznej, edukacyjno-kulturalnej i gospodarczej. Została ustanowiona uchwałą Rady Powiatu Piaseczyńskiego Nr XXVIII/4/13 z dnia 5 września 2013 r., która ustala wzór odznaki oraz zasady i tryb jej nadawania.

Uroczysta gala wręczenia Odznaki Honorowej odbyła się we wtorek, 19 marca, w Centrum Edukacyjno – Multimedialnym w Piasecznie. Poprowadzili ją: Joanna Muszyńska – Dziurny, sekretarz Powiatu wraz z Robertem Kornbergiem, radnym Powiatu Piaseczyńskiego. Nagrody wręczyli Starosta Piaseczyński – Ksawery Gut oraz Włodzimierz Rasiński – przewodniczący Rady Powiatu. W uroczystości udział wzięli również: Ewa Lubianiec – Członkini Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego oraz Wicestarosta Zdzisław Lis, a także Aleksandra Śmietanka z Sejmiku Wojewódzctwa Mazowieckiego oraz burmistrzowie i wójtowie z gmin naszego powiatu.

Na zakończenie, specjalnie dla zgromadzonych gości, zagrało trio Hot Water Company. Na kontrabasie wystąpił Misza Hairulin, jego żona – Krystyna Steczkowska na skrzypcach, a na fortepianie – Grzegorz Karaś.

W tegorocznej edycji wśród laureatów znaleźli się:

Dariusz Falana, który od ponad 20 lat związany jest z samorządowymi instytucjami kultury. Był dyrektorem Ośrodka Kultury w dzielnicy Wesoła m. st. Warszawy, zastępcą dyrektora w Konstancińskim Domu Kultury, obecnie jest dyrektorem Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii i zamku w Czersku. Zorganizował wiele wydarzeń kulturalno-edukacyjnych o zasięgu lokalnym i makroregionalnym, a jako społecznik wraz z mieszkańcami dba o dziedzictwo kulturowe, jakim jest nadwiślańskie Urzecze. Współpracuje ze szkołami na terenie powiatu. Promuje walory turystyczne i historyczne powiatu uczestnicząc w wielu konferencjach, panelach i targach. Za zasługi na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego i upowszechnianie kultury otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Dorota Pyszyńska od 2003 roku pełni funkcję Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii – jednego z największych domów pomocy społecznej w Europie przeznaczonego dla osób przewlekle somatycznie i psychicznie chorych. Jest osobą otwartą na ludzkie potrzeby, oddaną mieszkańcom Domu i powiatu, organizatorką wystaw, koncertów i spartakiad. Jest członkinią Gminnej Społecznej Rady Zdrowia, Mazowieckiego Stowarzyszenia Dyrektorów Domów Pomocy Społecznej oraz Polskiego Czerwonego Krzyża i Honorowych Dawców Krwi. Za swoją działalność została wielokrotnie odznaczona, m.in.: przez Wojewodę Mazowieckiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie pomocy społecznej i zaangażowanie w niesienie pomocy potrzebującym, Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz potrzebujących pomocy i wsparcia, odznaką honorową przez Fundację Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej. W imieniu Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii odebrała tytuł „Zasłużony dla Góry Kalwarii”.

Oddział Rejonowy Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Piasecznie, który powstał w 1963 roku. Liczy ponad 1 000 członków, a jego działalność ma charakter ponadgminny (członkami związku są mieszkańcy każdej z sześciu gmin powiatu piaseczyńskiego). Związek aktywizuje seniorów poprzez organizację: spotkań towarzyskich i integracyjnych dla samotnych, turnusów wakacyjnych, wycieczek turystycznych, spotkań świątecznych i paczek dla najbardziej potrzebujących. Ważnym elementem działalności związku jest komisja socjalno-zapomogowa, która wspiera członków piaseczyńskiego oddziału w trudnych sytuacjach życiowych. Oddział prowadzi środowiskowy klub seniora w Piasecznie, w którym odbywają się warsztaty i szkolenia z zakresu medycyny, sztuki i bezpieczeństwa.

Bogdan Pawlak od 2008 roku pełni funkcję przewodniczącego Rejonowego Oddziału Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Piasecznie – najliczniejszej organizacji w całym powiecie. Bogdan Pawlak inicjuje setki wydarzeń aktywizujących grupy senioralne tj.: zabawy taneczne, pikniki, ogniska, spotkania okolicznościowe, zabawy karnawałowe, pobyty wypoczynkowe. Ponadto działa na rzecz poprawy warunków życia osób starszych i z niepełnosprawnościami, przeciwdziała ich marginalizacji i wykluczeniu.

Dorota Zając z wykształcenia jest bibliotekoznawcą i historykiem. Jest też licencjonowaną przewodniczką turystyczną i instruktorką krajoznawstwa. Posiada odznakę przewodnika turystyki rowerowej. Jest członkiem Piaseczyńskiego Klubu Poszukiwaczy Historii (od chwili jego powstania) i wieloletnią członkinią Towarzystwa Przyjaciół Piaseczna oraz aktualnej kadencji Piaseczyńskiej Rady Kobiet. Od 35 lat pracuje w piaseczyńskim szkolnictwie, jako nauczycielka bibliotekarka, nauczycielka historii i etyki. Dwukrotnie nagradzana przez Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno za wyjątkowe zaangażowanie w pracę w szkole (prowadzi szkolny klub wolontariatu oraz Koło Moli Książkowych). Przez kilkanaście lat prowadziła wraz ze Stanisławem Hofmanem spacery historyczne po Piasecznie i okolicach. Jest autorką książki „Piaseczno kobietami słynące”, publikacji pt. „V Rejon Gątyń”, „VII Obwód Obroża”, współautorką książek „Tradycja Mazowsza. Powiat Piaseczyński – przewodnik subiektywny”, „Nazwy miejscowe powiatu piaseczyńskiego”, „Spacerownik piaseczyński”.

Agnieszka Rzeszotek rozpoczęła pracę nauczycielki w szkole podstawowej w Uwielinach w 1968 roku i przepracowała w niej ponad pół wieku. Od początku lat 90-tych ubiegłego wieku do 2010 roku aktywnie pracowała w wiejskich świetlicach środowiskowych działających początkowo pod kierownictwem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a później gminy Prażmów. W latach 2006 – 2010 była radną Gminy Prażmów. Ze szczególnym zaangażowaniem działała na rzecz dzieci i młodzieży z rodzin ubogich, z problemami wychowawczymi i zagrożonych patologią, a jej działalność znacznie wychodziła poza ramy obowiązków służbowych. Organizowała m.in. wyjazdy kolonijne dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym, pozyskiwała środki finansowe na paczki świąteczne dla rodzin w trudnej sytuacji finansowej, organizowała spotkania dla młodzieży z najstarszymi mieszkańcami Uwielin, opiekowała się pomnikiem w Piskórce. Wielokrotnie otrzymywała nagrody dyrektora, Wójta Gminy Prażmów, a w roku 1989 otrzymała nagrodę Kuratora Oświaty i Wychowania.

Agnieszka Rzeszotek

Stanisław Hofman był licencjonowanym przewodnikiem turystycznym i instruktorem krajoznawstwa, organizatorem turystyki, niekwestionowanym autorytetem w zakresie wiedzy o naszym regionie. Wieloletni członek piaseczyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, założyciel Klubu Turystyki Rowerowej „Pędziwiatr”, autor spacerowych tras turystycznych związanych z historią Piaseczna, Góry Kalwarii i Konstancina-Jeziorny, pomysłodawca i twórca scenariuszy a jednocześnie przewodnik spacerów historycznych po Piasecznie i okolicach. Autor i współautor publikacji poświęconych historii regionu: „Tradycja Mazowsza. Powiat Piaseczyński – przewodnik subiektywny”, „Nazwy miejscowe powiatu piaseczyńskiego”, „Spacerownik piaseczyński”. Był także twórcą i animatorem Piaseczyńskiego Klubu Poszukiwaczy Historii – nieformalnej grupy pasjonatów historii lokalnej. W 2018 roku został uhonorowany tytułem Zasłużony dla Miasta i Gminy Piaseczno.
Odznakę, przyznaną pośmiertnie, odebrała córka Stanisława Hofmana – Aleksandra.

Iwona Manista-Kutryś od ponad 25 lat mieszka i pracuje na terenie powiatu piaseczyńskiego. Z zawodu jest wokalistą, kompozytorką, aktorką i pedagożką, laureatką wielu ogólnopolskich konkursów, m. in. Festiwalu im. Jonasza Kofty w Warszawie, Trybunałów Uśmiechu w Piotrkowie Trybunalskim oraz konkursu o Laur Wiecha przy Teatrze Rampa w Warszawie. Nagrała dwie płyty ze swoimi kompozycjami. Aktualnie śpiewa w warszawskim Kabarecie „Filip z konopii”. Często bierze udział w koncertach charytatywnych. Pani Iwona Manista-Kutryś pracuje z młodzieżą w Gminnym Ośrodku Kultury w Lesznowoli, gdzie uczy śpiewu oraz prowadzi zajęcia emisji głosu. Kieruje chórem w szkole podstawowej w Mysiadle. W 2018 roku została Kobietą Roku Gminy Lesznowola w kategorii „Kobieta kreatywna”. Z wnioskiem o nadanie odznaki wystąpiło Towarzystwo Przyjaciół Lesznowoli.

Amatorski Teatr Seniorów „Peronówka” rozpoczął działalność w październiku 2018 roku. W ciągu tego czasu powstało ponad 20 scenariuszy i zagranych zostało ponad 80 spektakli. Sztuki dotyczą głownie tematyki bliskiej życia seniorów, są pełne satyry i humoru. Teatr aktywizuje osoby 60+ przeciwdziałając ich wykluczeniu, promuje wartości patriotyczne, angażuje się w akcje społeczne m. in ekologiczne jak sprzątanie okolic dawnej cegielni w Gołkowie. Członkowie grupy teatralnej aktywnie działają łącząc pokolenia – organizują spotkania seniorów z dziećmi.

Wszystkim nagrodzonym składamy serdeczne gratulacje i dziękujemy za ich wkład w życie Powiatu.

Przeczytaj także