Uwaga na oszustów
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął kampanię pod nazwą „Sprawdzaj, Czytaj, Pytaj”. Ma ona na celu zwrócenie uwagi na nasilone zagrożenie nieuczciwymi praktykami rynkowymi i oszustwami w związku z obecną, wyjątkową sytuacją. Do wielu osób kierowane są oferty alternatywnych inwestycji finansowych, które fałszywie obiecują szybki, pewny i wysoki zysk bez ryzyka. Konsumenci namawiani są także na produkty lub usługi, które fałszywie obiecują ochronę zdrowia lub leczenie.
Aby nie stracić pieniędzy i nie dać się oszukać należy :
- Dokładnie sprawdzać oferty ― zwłaszcza te pochodzące od nieznanych ci osób czy organizacji.
- Nie wierzyć w szybki, pewny i wysoki zysk bez ryzyka!
- Nie ulegać presji dokonania natychmiastowych przelewów, szczególnie na nieznane ci konta.
- Sprawdzać reklamy, które pojawiają się, gdy korzystasz z mediów społecznościowych ― czasem są powiązane z odpłatnymi usługami i zapraszaniem twoich znajomych do projektów biznesowych, które w rzeczywistości są piramidami finansowymi.
- Pamiętać, że piramidy finansowe mają kamuflaż ― neutralne albo pozytywnie wyglądające strony www, promujące np. przedsięwzięcia biznesowe, darmowe szkolenia online, inicjatywy społeczne.
Pamiętać, że rzetelny sprzedawca podaje na stronie internetowej dane swojej firmy ― jeśli ich tam nie ma, nie ufać mu. - Być czujnym na oferty sprzedawców, którzy chcą przyjść do twojego domu i przedstawić Ci jakiś produkt lub urządzenie.
- Uważać, jeśli ktoś dzwoni do ciebie z ofertą tajemniczego, leczniczego produktu lub urządzenia ― to pewnie dobrze przygotowany manipulator, który sprzeda ci coś bezwartościowego.
- Czytać dokumenty, które podpisujesz.
- Dać sobie czas na decyzję ― jeśli ktoś każe ci ją podjąć natychmiast, bo okazja się nie powtórzy, najprawdopodobniej chce cię oszukać.
- Pytać o zdanie lub opinię swoich znajomych lub najbliższych.
- Zgłosić sprawę policji, jeśli podejrzewasz oszustwo.