Wmurowali kamień pod Farmę
W piątek 9 października, pod Chynowem uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę Farmy Dobrej Woli – inteligentnych domów dla osób niepełnosprawnych, unikalnego projektu na skalę nie tylko Polski, ale Europy.
-Dla mnie historia tego miejsca to historia Jacka Zalewskiego i jego syna – mówiła podczas uroczystości Ewa Lubianiec, członek Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego.
21 lat temu Jackowi Zalewskiemu urodził się niepełnosprawny syn. Kuba cierpi na stwardnienie guzowate, nie mówi, w wieku 18 lat stracił wzrok.
-Rodzice niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie dzieci, mówią, że ich marzeniem jest aby to dziecko umarło 5 minut przed ich śmiercią – mówił Jacek Zalewski podczas uroczystości. – Farma to jest odpowiedź na te marzenia.
Na pomysł tego miejsca Jacek Zalewski, obecnie prezes Stowarzyszenia Dobra Wola, wpadł po wielu podróżach, a także po audycji radiowej na temat inteligentnych domów dla bogatych ludzi. Uznał, że takie domy powinny powstawać właśnie dla osób niesamodzielnych. Przekazał na ten cel dwie działki w gminie Chynów oraz zaczął szukać wsparcia.
– W 2017 roku, gdy do studentów z naszego Koła przyszedł prezes Stowarzyszenia Dobra Wola i zaproponował, abyśmy stworzyli koncepcję inteligentnych domów dla niesamodzielnych niepełnosprawnych, sami nie wiedzieliśmy w co się pakujemy, ale zaczęliśmy prace niemal od razu – mówią dzisiaj członkowie Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej Politechniki Warszawskiej, którzy wraz z kilkudziesięcioma studentami z Politechniki oraz innych uczelni stworzyli pełną koncepcję projektową Farmy.
Projekt stworzyło biuro KIK Architekci z Wrocławia pro bono.
Idea ośrodka w Janowie pod Chynowem jest prosta. Na jednej działce staną inteligentne domy dla niepełnosprawnych, a na drugiej powstanie miejsce pracy, np. palarnia kawy czy hodowla zwierząt – dostosowane do możliwości mieszkańców. Takie farmy funkcjonują na Zachodzie, w Polsce dla dorosłych, którzy nie są w stanie funkcjonować bez opieki, po śmierci rodziców wciąż główną alternatywą są szpitale psychiatryczne lub domy pomocy społecznej.
Pod koniec lipca Jacek Zalewski odebrał ze starostwa w Grójcu pozwolenie na budowę.
Farma ma powstać w ciągu trzech lat. Jej koszt to około 10 milionów złotych. Finansowana będzie ze środków prywatnych rodziców, wpłat darczyńców, ale inicjatorzy szukają także programów finansowych, unijnych i krajowych. Cały czas funkcjonuje zbiórka na ten cel na stronie https://dobrawola.org.pl/farma_dobrej_woli/
-Jesteście wspaniali, że tu jesteście i wspieracie ten projekt. My, rodzice, jesteśmy tu bo musimy tu być – wy jesteście bo chcecie – mówił Jacek Zalewski podczas piątkowej uroczystości.