- To wydarzenie minęło.
Oblicza Niepodległości w Konstancinie
1.06.2024 - 30.06.2024
Darmowy
Czy historia Polski wpływa na naszą teraźniejszość? Co dla współczesnych Polaków znaczy „Niepodległość” w kontekście najważniejszych wydarzeń na drodze do wolności – od I rozbioru po współczesność. Każdy będzie miał niepowtarzalną okazję odpowiedzieć sobie na te pytania podczas wyjątkowej, plenerowej, interaktywnej instalacji przestrzennej „Oblicza Niepodległości” autorstwa Cezarego Żeglińskiego, która będzie można zwiedzać od 11 maja do 30 czerwca 2024 r. w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie przy Konstancińskim Domu Kultury „Hugonowka” (ul. Mostowa 15). Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę, 11 maja o godz. 12. Instalacja składa się z ponad 200 różnorodnych, zadrukowanych brył z blachy lustrzanej, które tworzą wrażenie „przeglądania się rzeczywistości w lustrze historii”. Dzięki temu publiczność może nie tylko zwiedzać wystawę, lecz także ją współtworzyć, zapisując na lustrach swoje refleksje i odpowiedzi na postawione pytania, dotyczące przyszłości Polski, w której chcieliby żyć.
Wystawie będą towarzyszyły spotkania z historykami przybliżające minione epoki i ich tło historyczne oraz z Grupą Historyczno-Edukacyjną „Szare Szeregi”, która poprowadzi „żywe lekcje historii”, warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zaprezentuje historyczne umundurowanie, broń oraz pojazdy wojskowe. Otwarcie plenerowej ekspozycji uświetnią piknik historyczny przygotowany przez grupę rekonstrukcyjną oraz „Koncert Muzyki Polskiej” w wykonaniu znakomitych artystów, podczas którego zabrzmią utwory m.in. Chopina, Moniuszki i Wieniawskiego. Nie zabraknie również wspólnego śpiewania pieśni żołnierskich. Instalację będzie można oglądać do 30 czerwca. Wstęp wolny.
W programie otwarcia:
►Kuratorskie zwiedzanie plenerowej, interaktywnej instalacji „Oblicza Niepodległości” autorstwa Cezarego Żeglińskiego.
►Piknik historyczny z pokazem broni, mundurów oraz warsztatami przygotowanymi przez Grupę Historyczno-Edukacyjną „Szare Szeregi”.
►Koncert Muzyki Polskiej, podczas którego zabrzmią utwory z okresu polskiego romantyzmu.
►Wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich, aby uczcić dziedzictwo polskich bohaterów.
►Panel dyskusyjny poświęcony różnym aspektom pojęcia niepodległości.
►Możliwość współtworzenia wystawy poprzez zapisywanie refleksji i odpowiedzi na postawione pytania.