Wypływają na głębię
Dla 37 wolontariuszy II edycji Katolickiej Szkoły pod Żaglami rozpoczyna się dzisiaj wielka, morska przygoda. Po rocznym wolontariacie, na który łącznie poświęcili 7208,5 godziny, wspólnych comiesięcznych Mszach w Św. Annie w Piasecznie, sprawdzianach sportowych oraz teoretycznych spotkaniach szkoleniowych teraz wypłyną na miesięczny rejs żaglowcem STS Pogoria.
W czwartek, młodzież na czas podróży pobłogosławił kard. Kazimierz Nycz, który odprawił uroczystą Mszę Świętą w Kościele Św. Anny w Piasecznie. „Nie bój się, wypłyń na głębię” – słowa te wypowiedziane ongiś przez papieża Jana Pawła II a przytoczone przez kardynała stały się czymś namacalnym.
Tuż przed wyjazdem Wolontariusze spotkali się jeszcze w Przystanku Kultura z władzami Powiatu Piaseczyńskiego, Gminy Piaseczno i Gminy Prażmów. Po zakończeniu spotkania wyruszyli autokarem do Nicei gdzie czeka na nich już żaglowiec STS Pogoria. Wymarzony rejs zakończą 18 czerwca w Cherbourg.
Przemierzając morze Śródziemne oraz Ocean Atlantycki zawitają do portów w Barcelonie, Maladze oraz Lizbonie. W trakcie rejsu będą pracować w czterech wachtach, przejmując po kolei coraz to nowe obowiązki – od bardzo prostych jak mycie toalet, łazienek, szorowanie pokładu, przygotowywanie posiłków do dużo trudniejszych – wspinanie się na reje, klarowanie żagli, sterowanie żaglowcem i posługiwanie się nawigacją. Każdego dnia będzie również przeznaczony czas na naukę oraz wspólne spotkanie na Mszy Świętej.
Młodzież na pokładzie Pogorii spędzi razem 4 tygodnie i w związku z tym bardzo przydadzą się im umiejętności oraz cechy które wyrobili w sobie angażując się w wolontariat: praca w grupie, cierpliwość, wyrozumiałość, akceptacja, empatia. A działali w przeróżnych miejscach: Bibliotekach, ZHP, Caritasie, Domach Opieki, Świetlicach ogniskowych, schroniskach i lecznicach dla zwierząt, Fundacjach, Przedszkolach, Szkołach oraz w Dziecięcym Uniwersytecie Ciekawej Historii , Domu Aktora w Skolimowie i WOŚP – ie. Pomagali dzieciom w nauce, uatrakcyjniali spędzanie wolnego czasu Osobom Starszym oraz Dzieciom niepełnosprawnym, prowadzili przerwy na sportowo, działali w harcerstwie. Opiekowali się zwierzętami. Uczestniczyli w organizacjach i przeprowadzaniu kiermaszów, pikników, festynów i imprez sportowych. Duża grupa zaangażowała się w służbę w trakcie Światowych Dni Młodzieży zarówno na terenie własnej parafii jak i w Krakowie.
Kasia o swoim wolontariacie pisze tak:
Wolontariat nauczył mnie bardzo wiele:
- otworzyłam się na ludzi w różnym wieku i mających różne potrzeby, ludzi słabych i chorych, dzieci zaniedbane przez rodziców,
- wolontariat stały nauczył mnie pokonywać własne lenistwo, samolubstwo, zmęczenie itp
- z uwagi, że jestem osobą z natury nieśmiałą, często musiałam pokonywać samą siebie, aby wykonać powierzone mi zadanie
- w czasach, gdy wszyscy jesteśmy zabiegani, poświęcać swój wolny czas
Wśród uczestników tegorocznej edycji Katolickiej Szkoły pod Żaglami jest również uczennica Zespołu Szkół Specjalnych w Łbiskach – Agnieszka. Dla Agnieszki tak samo jak i dla większości wolontariuszy będzie to pierwsza styczność z tak dużym wyzwaniem. Wierzymy jednak, że wspólnie pokonają wszelkie trudności oraz kaprysy pogody i wrócą mocniejsi, pewniejsi siebie, pełni niezapomnianych , cudownych wspomnień.