Narodowe Święto Niepodległości

Zapraszamy na obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zachęcamy również do udziału w akcji „Niepodległa do Hymnu”.

Piaseczno

Zapraszamy na piaseczyńskie uroczystości i imprezy towarzyszące.

godz. 10.00 Msza św. w intencji Ojczyzny. Piaseczno, Kościół parafialny p.w. św. Anny

godz.11.00 Oficjalne uroczystości z udziałem Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej i Chóru Lira. Piaseczno, Ratusz, pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego

godz. 12.00-15.00 Piknik Niepodległościowy. Piaseczno, Park im. Książąt Mazowieckich

godz.9.00-19.00 XII Turniej Niepodległości w Koszykówce. Piaseczno, Hala sportowa GOSiR, ul. Gen. Wł. Sikorskiego 20

godz. 11.00 „Pociąg do Niepodległości”. Piaseczno, Kolejka Wąskotorowa, ul. Sienkiewicza 14

Podczas pikniku w Parku im. Książąt Mazowieckich zaplanowano m.in.:
– pokazy musztry konnej oraz pokazy broni w wykonaniu Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Pułkownika Jana Kozietulskiego;
– występ Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej,
– animacje cyrkowe i podwórkowe prowadzone przez artystów Edu Art – Edukacja Artystyczna; w programie: skakanki, szczudła, hula-hoop, gry i zabawy zręcznościowe, duże i małe bańki mydlane, balonowe szable i miecze oraz balonowe zoo;
– karuzela dla dzieci w wieku przedszkolnym;
– oprowadzanie na koniach dla dzieci przygotowane przez uczniów z Technikum Hodowli Koni nr 3 w Piasecznie;
– animacje i gry planszowe przygotowane przez Hufiec ZHP Piaseczno;
– animacje i warsztaty rękodzielnicze przygotowane przez instruktorów Centrum Kultury;
– Niepodległościowy Salonik Retro – w specjalnie zaaranżowanym miejscu, z pełnym umeblowaniem, garderobą i szalonymi rekwizytami, fotograf w stylowym kostiumie zaprosi do fotograficznej zabawy.

mapa Polski z 20 r., zarys głowy Piłsudskiego

Góra Kalwaria

11 listopada w Górze Kalwarii oprócz tradycyjnych biegów ulicznych odbędzie się, także tradycyjnie, uroczystość na placu Piłsudskiego (poprzedzona mszą świętą).
Oto program obchodów:
9.45 – przemarsz pocztów sztandarowych spod ratusza do kościoła przy ul. ks. Sajny,
10.00 – msza św. w intencji ojczyzny,
11.00 – przemówienia, składanie kwiatów oraz występ zespołu URZECZEni na pl. Piłsudskiego.
Uwaga, w czasie ceremonii na placu, która potrwa ok. 45 minut, zamknięty będzie odcinek ul. ks. Sajny między ul. św. Antoniego a ul. 3 Maja.

Piłsudski

Bieg Niepodległości o Puchar Burmistrza – jedno z najstarszych wydarzeń sportowych w powiecie piaseczyńskim – rozegra się tradycyjnie 11 listopada (piątek). Gorąco zachęcamy do udziału.

W ramach zawodów zostaną zorganizowane w centrum Góry Kalwarii:

  • rywalizacja na 200 m dla dzieci (godz. 11.00),
  • wyścig na 1 km dla młodzieży (godz. 11.45)
  • bieg w kategorii open na dystansie 5 km (godz. 12.00).

Zapisy

Konstancin – Jeziorna

Niepodległościowe uroczystości zainauguruje msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Piłsudskiego 54 w Konstancinie-Jeziornie. Po nabożeństwie władze gminy oraz jej mieszkańcy tradycyjnie złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach pamięci:

godz. 11.15 pomnik ofiar katyńskich (al. Miłośników Konstancina);
godz. 11.30 pomnik żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK im. bryg. Czesława Mączyńskiego (przy rondzie św. Jana Pawła II);
godz. 11.45 pomnik obrońców Ojczyzny poległych w latach 1918–1921 (ul. Warszawska 23) – tutaj zostanie także oczytany apel poległych.

Bieg Niepodległości
Punktualnie o godz. 12.30 sprzed Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna przy ul. Piaseczyńskiej 77 wystartuje 31. Bieg Niepodległości. Zawodnicy będą mieli do pokonania ponad dwukilometrową trasę, z metą w Parku Zdrojowym (w pobliżu tężni solankowej). Zapisy w dniu biegu w godz. 10.00–12.00 w biurze zawodów zlokalizowanym na placu przed ratuszem. Na najszybszych czekają nagrody, a na wszystkim – pamiątkowe medale.

Marsz i piknik
Około godz. 12.35 zapraszamy natomiast do udziału w Marszu Niepodległości. Jego uczestnicy, prowadzeni prze ułanów i orkiestrę dętą, będą nieśli ze sobą 100-metrową flagę, i przejdą ulicami: Piaseczyńską, Warszawską i Józefa Piłsudskiego, aż do Parku Zdrojowego. Tam o godz. 13.30 rozpocznie się piknik niepodległościowy. Na placu przed Konstancińskim Domem Kultury stanie biało-czerwony obóz harcerski „Uroczyska” Konstancin, a w nim: kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, konkurs rysunkowy, rozgrywki gier planszowych i warsztaty biało-czerwonych serc. Będzie też gra terenowa, a w altanie z pieśniami patriotycznymi i żołnierskimi wystąpi Zawodowa Orkiestra Wiatrowa z Piaseczna. Na dzieci i młodzież czekają także biegi na dystansach – 100 m, 200 m, 400 m i 800 m. Nie zabraknie również pokazu jazdy konnej (park Ikara) oraz przejażdżek na kucyku. Z kolei OSP Jeziorna zaprezentuje swój wóz i sprzęt pożarniczy. A do tego darmowa grochówka (od godz. 13.30) i stoiska handlowe.

Koncert na zakończenie
Wspólne świętowanie zakończy koncert „Wolna i Niepodległa”, który o godz. 17.00 rozpocznie się w sali widowiskowej Konstancińskiego Domu Kultury. Będzie to muzyczna opowieść o niełatwej historii Polski, zwieńczonej upragnioną niepodległością. Publiczność usłyszy znane pieśni patriotyczne z różnych okresów drogi naszego kraju do wolności, m.in. „Warszawianka”, „Szara Piechota”, „Wojenko, wojenko”, „Marsz Pierwszej Brygady” oraz „Przybyli ułani”. Wystąpią śpiewacy klasyczni: sopranistka Ewelina Chrobak-Hańska (Opera Krakowska i Teatr Roma w Warszawie), bas Ryszard Morka – bas (Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie) oraz baryton Michał Muskat (Teatr na Targówku i Teatr Rampa w Warszawie). Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki – do odbioru w kasie KDK w dniu wydarzenia od godz. 12.00.

afisz na szarym tle, flaga Polski

Lesznowola

Środa 9 listopada, Nowa Iwiczna godz. 19.00

Koncert chóru z SP w Mysiadle pod kierunkiem Iwony Manisty-Kutryś, sopranistki Anny Marii Adamiak oraz występ Zespołu Tańca Historycznego Chorea Antiqua.
Miejsce: hala sportowa SP w Nowej Iwicznej, wejście od ul. Szkolnej.

Piątek 11 listopada, Lesznowola godz. 11.55

Uroczystość patriotyczna pod Urzędem Gminy Lesznowola – złożenie kwiatów przed obeliskiem oraz wspólne odśpiewanie hymnu w samo południe w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. Miejsce: Urząd Gminy Lesznowola, ul. Gminna 60

Niedziela 13 listopada, Mysiadło godz. 17.00

Wystawa zbiorowa „Krajobraz polski” artystów zrzeszonych w Oddziale Mazowieckim Związku Artystów Plastyków. Miejsce: filia GOK Lesznowola w Mysiadle, ul. Topolowa 2.

orzeał biały

Tarczyn

godz. 9.00 – Msza św. za Ojczyznę – Kościół pw. św. Mikołaja

godz. 10.00 – oficjalne uroczystości, koncert – Rynek

biało-czerwony plakat

Propozycje Biura Programu „Niepodległa”

Portrety filmowe prezentujące bohaterów niepodległej Polski:

Józefa Bramowska

Ignacy Daszyński

Roman Dmowski

Wojciech Korfanty

Ignacy Jan Paderewski

Stanisława Paleolog

Józef Piłsudski

Zofia Szlenkierówna

Wincenty Witos

Akcja „Niepodległa do Hymnu”

Jak co roku, zapraszamy społeczności lokalne, instytucje kultury i szkoły do udziału w akcji „Niepodległa do Hymnu”, czyli wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego 11 listopada w samo południe, m.in. podczas uroczystości związanych z obchodami 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

grafika abstarkcyjna

Uczcijmy wspólnie kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości!

Przeczytaj także