Solidarnie przeciw depresji

70 procent Polaków ma objawy pogorszenia się zdrowia psychicznego, a co piąty ma objawy depresji. Jeszcze kilka lat temu było źle, ale dzisiaj jest dużo gorzej. Dlatego wraz z sześcioma gminami oraz przedstawicielami instytucji, placówek leczniczych i NGO-sów przystąpiliśmy do Aliansu Przeciw Depresji – nieformalnego sojuszu, który ma upowszechniać w społecznościach lokalnych wiedzę o rozpoznawaniu i leczeniu depresji.
W Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, który przypada 10 października, przedstawiciele gmin Góra Kalwaria, Piaseczno, Lesznowola, Konstancin-Jeziorna, Prażmów i Tarczyn wraz z Zarządem Powiatu Piaseczyńskiego podpisali deklarację na rzecz przeciwdziałania depresji w powiecie piaseczyńskim. Do głosu samorządowców przyłączyli się przedstawiciele podmiotów leczniczych, szkół, ośrodków pomocy społecznej, domów pomocy społecznej, domów opieki, organizacji pozarządowych, a także samej społeczności lokalnej.
Celem aliansu jest lokalne wspieranie zdrowia i dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży, osób dorosłych, w tym seniorów, promocja zdrowia psychicznego w miejscu pracy, uwzględnianie kwestii zdrowia psychicznego w sytuacjach kryzysowych. Deklaracja jest również zobowiązaniem do korzystania z dobrych praktyk Komisji Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia w rozpowszechnianiu wiedzy o rozpoznawaniu i leczeniu depresji, ale również do osobistego zaangażowania i udostępniania swoich zasobów.
Celem aliansu jest też umożliwienie psychoterapeutom i lekarzom rodzinnym dostępu do darmowego, sfinansowanego przez Komisję Europejską narzędzia psychoedukacyjnego iFightDepression, jest to aplikacja umożliwiająca samoobserwację swojego stanu psychicznego, pomagająca w ocenie kondycji psychicznej i podejmowaniu aktywności służących jej poprawie. Narzędzie jest bardzo użyteczne nie tylko dla osób z niego korzystających, ale także dla lekarzy, którzy mogą dzięki niemu monitorować poziom zdrowia psychicznego swoich pacjentów i reagować w sytuacjach kiedy narzędzie alarmuje, że dzieje się coś złego. Dostęp do aplikacji można uzyskać wysyłając maila na adres: przeciwdepresji[at]piaseczno.pl

Praktyka tworzenia aliansów narodziła się w Unii Europejskiej i aliansy funkcjonują od ponad 20 lat w wielu miastach Europy. Depresja od lat jest poważnym problemem zdrowotnym i społecznym, a statystyki obrazujące skalę problemu są zatrważające. W Polsce na depresję cierpi około 1,5 mln osób. To niemal tyle ilu mieszkańców ma Warszawa. Głównym celem Aliansów przeciw depresji jest pogłębianie świadomości lekarzy pierwszego kontaktu, ale też środowisk oświatowych, pomocy społecznej i całej społeczności lokalnej, że DEPRESJA TO BARDZO POWAŻNY PROBLEM SPOŁECZNY, nie tylko medyczny. W ramach tworzonych aliansów realizowane są liczne wydarzenia dotyczące depresji oraz rozpowszechniane są materiały edukacyjne, informacyjne i narzędzia internetowe służące profilaktyce i wsparciu. Alianse powstają, aby uwrażliwiać społeczność lokalną na sytuację osób zagrożonych lub doświadczających depresji oraz pomagać w zapobieganiu zachowaniom samobójczym.

mówi Ewa Lubianiec – Członek Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego, a także psycholog.

Podczas dyskusji panelowej prelegenci starali się odpowiedzieć na dwa kluczowe pytania: dlaczego zdrowie psychiczne jest ważne? I jak lokalnie wspierać dobrostan mieszkańców?
Wypowiedzi specjalistów dotyczyły wielu obszarów zdrowia psychicznego: wsparcia seniorów, organizacji szkół, współpracy instytucji, mitów na temat depresji oraz sposobów jej leczenia. Konkluzją dyskusji panelowej było stwierdzenie, że otwartość, współpraca, zaangażowanie i po prostu wrażliwość na drugiego człowieka są pierwszym krokiem do przeciwdziałania depresji wspólnie i lokalnie – na terenie powiatu piaseczyńskiego.
Podczas wydarzenia odbyła się premiera animacji zrealizowanej we współpracy z Robertem Janowskim – aktorem, piosenkarzem i prezenterem telewizyjnym, który użyczył głosu w filmiku poświęconym problemowi depresji.


Powiat Piaseczyński reprezentowała Ewa Lubianiec, która uwierzyła w ideę aliansu i postanowiła zaszczepić ją na naszym lokalnym powiatowo-gminnym gruncie.
Patronat nad uruchomieniem Gminno-Powiatowego Aliansu w Powiecie Piaseczyńskim objęło Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, a sojusznikiem jest również Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie im. Marii Grzegorzewskiej.

Przeczytaj także