Jarmark Kultury Urzecza

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Jarmark Kultury Urzecza

12.05.2024, 12:30 - 19:00

Wstęp wolny
stara chałupa - akwarela

12 maja 2024 r., godz. 12:30 – 19:00
AMFITEATR, PARK ZDROJOWY
WSTĘP WOLNY

12.30 występy zespołów ludowych
Wilanowska orkiestra dęta z zespołem 30 plus, Kuźnia Artystyczna, Łurzycanki, Jedyneczka – chór ze SP nr 1, Sołtysi, Jarzębina Czerwona, Małe Piskorze, Piskorze, Kujawiak z Urzecza

16.00 Bajka dla dzieci „Kukła z wiejskiego podwórza” – Teatr pod Orzełkiem
Profesor Wyobraźni Hilary Szczebrzeszyński wyrusza z widzami do Kukiełkowa. W tej tradycyjnej polskiej wsi dzieci zapoznają się z ludowymi obrzędami (topienie Marzanny, noc sobótkowa, dożynki) i bawią się kukłami. Uczestnicy zabawy występują w Teatrze Jarzynowym im. Królowej Bony, spotykają Stracha Na Wróble, tańczą z lalkami podczas Nocy Świętego Jana. W spektaklu wykorzystano 20 kukieł, całości dopełniają piosenki skomponowane przez Agnieszkę Glińską.

18.00 Koncert zespołu Czeremszyna

Wydarzenia towarzyszące
Binduga – rekonstrukcja siedliska flisackiego z dymiącymi kociołkami
Warsztaty ginących zawodów (garncarstwo, kowalstwo, zabawkarstwo)
GARNCARSTWO – lepienie naczyń glinianych ręcznie i na kole, z wyborem rodzaju gliny i akcesoriów, urządzone pod klimatyczną wiatą historyczną. Uczestnicy będą mogli zabrać na pamiątkę ulepione dzieło.

KOWALSTWO – wykuwanie podkówek, ostrzenie ostrzy i obróbka metali. Warsztaty urządzone pod historyczną wiatą, pod którą znajdą się również tradycyjny miech, palenisko węglowe, kowadło, wiadra i wybór narzędzi kowalskich.

LALKARSTWO – tworzenie pacynek i zabawek ludowych z gałganów i produktów naturalnych, dla wielu uczestników jednocześnie, urządzone pod wiatą historyczną. Przy stoisku miniteatrzyk kukiełkowy udostępniony dzieciom do zabawy stworzonymi pacynkami. Uczestnicy będą mogli także zabrać własne dzieła na pamiątkę.

Warsztaty i zabawy ludowe dla dzieci
Zabawy ludowe prowadzone przez wodzireja dla uczestników imprezy. W ramach zabaw uczestnicy będą mogli m.in. przeciągać linę, rzucać kłodami, ścigać się w workach oraz wykonać różne zadania zręcznościowe.

Kuchnia Urzecza
Stoiska regionalnych rękodzielników
Warsztaty wycinanki
FIRANKI ŚWIDEMAJER to pergaminowe zazdrostki – firanki okienne „chroniące przed zazdrosnym okiem przechodniów” inspirowane stylem świdermajer. Wraz z instruktorami Muzeum Wycinanki będzie można przygotować charakterystyczne wzory i motywy. Uczestnicy będą mogli zabrać do domu swoją niepowtarzalną, użytkową i niezwykle ozdobną firankę/zasłonkę/zazdrostkę w stylu Świdermajer!

Przejażdżki tradycyjnymi łodziami pychówkami
Wystawa plenerowa „Nad Wisłą, na Urzeczu. Tu było żyć trudno, ale się opłacało…”
Wystawa ma na celu pokazanie szerszej społeczności słabo znanego regionu Urzecza, położonego po obu stronach Wisły między Czerskiem a Warszawą, którego tradycje związane są z flisakami i osadnictwem olęderskim. Podczas wydarzenia, o godzinie 16:00 zapraszamy na spotkanie z dr. Łukaszem Maurycym Stanaszkiem, który opowie o tym regionie etnograficznym nad Wisłą.

Szczegóły

Data:
12.05.2024
Czas:
12:30 - 19:00
Koszt:
Wstęp wolny
Wydarzenie w kategoriach:
, ,

Organizator

Gmina Konstancin-Jeziorna

Miejsce

Konstancin